Ev Temizliğini Eğlenceli Bir Hâle Getirmenin Yolları

Ev Temizliğini Eğlenceli Bir Hâle Getirmenin Yolları

Ev Temizliğini Eğlenceli Bir Hâle Getirmenin Yolları

09/04/2019

Ev temizliği, senin için dünyanın en sıkıcı işlerinden biriyse, üzülme! Uygulayacağın bazı basit yöntemlerle temizlikle ilgili bütün tabularını yıkıp; bu aktiviteyi çok daha eğlenceli bir hale getirebilirsin. Temizlik yaparken ister tek başına ol; ister ailenin diğer bireyleri ile iş bölümü yap. Her ihtimalde, ev temizliğinden keyif almanı sağlayacak önerileri bu yazıda bulabilirsin. İşte, eğlenerek temizlik yapmak için uygulayabileceğin yöntemlerden bazıları:


1. Müziğin Sesini Aç!

Temizlik yaparken, sadece yaptığın işe odaklanmak daha çok sıkılmana neden olabilir. Bu durumu önlemek için yapabileceğin ilk şey, ev temizliği sırasında sevdiğin şarkıları dinlemek! İlk olarak süpürge ve su sesinin bastıramayacağı yükseklikte ses verebilen güçlü bir hoparlör edinmekle işe başlayabilirsin. Bu hoparlörü MP3 çalar, telefon, bilgisayar gibi çeşitli elektronik cihazlara bağladıktan sonra en sevdiğin şarkılardan oluşan bir çalma listesi oluşturabilir; temizliğe başlarken "play" tuşuna basıp, kendini müziğin ritmine bırakabilirsin.


2. Temizlik Yarışı Başlasın!

Ev temizliği için ailenin diğer üyeleriyle veya ev arkadaşınla iş bölümü yaptıysanız, aynı anda temizliğe başlayıp bu işi kendi aranızdaki eğlenceli bir yarışa dönüştürebilirsiniz. Daha hızlı ve daha iyi temizlik yapanın ödülünü önceden belirleyerek, temizliğe başlarkenki motivasyonunuzu yükseltebilirsiniz. Bu yöntemi tek başına temizlik yaparken bile uygulayabilirsin. İşin bittiğinde kendini ödüllendirerek temizlik yapmaktan daha çok keyif almak senin elinde!


3. Temizlik Yap, Formda Kal!

Temizlik sırasında yaptığın fiziksel aktiviteler gün içinde oldukça fazla kalori yakmanı sağlar. Telefonuna indireceğin çeşitli uygulamalar aracılığıyla temizlik yaparken attığın adımları sayabilir; kaç kalori yaktığını hesaplayabilirsin. Fazla kilolarından şikayetçiysen veya formunu korumak için spor yapmaya vaktinin kalmadığını düşünüyorsan, temizliğe bir de bu açıdan bakmayı dene!


4. Yapılacaklar Listesi Oluştur

Ev temizliği için yapman gereken işleri listelemek, daha organize bir şekilde işlerini kısa süre içinde tamamlamana yardımcı olur. Temizliğe başlamadan önce ufak bir "yapılacaklar listesi" oluşturup; tamamladığın her adımda bu listeden bir maddenin üstünü çizerek, motivasyonunu artırabilir; temizliği daha kısa sürede bitirerek kendine daha çok vakit ayırabilirsin.


5. Çocukları Temizliğe Dahil Et

Temizlik yaparken çocukları birer engel olarak görmekten vazgeçip, ev işlerini hem onlar hem de kendin için daha eğlenceli bir hale getirebilirsin. İlk olarak, yaş gruplarına göre çocuklara ev temizliğine dair bazı görevler vermekle işe başla. Ancak bu aşamada kullandığın temizlik ürünleri konusunda seçici olmalısın. Özellikle çocuklarla temas halinde olacak temizlik ürünleri, asla kimyasal içerikli olmamalı. Taşkın Kimya'nın, organik ve bitkisel kökenli ham maddelerden üretilen ürünleri tercih edebilirsin. Senin süpürdüğün yerleri silerek arkandan gelen ve sana yetişmeye çalışan bir çocuk, bu işi bir oyuna dönüştürerek temizlik sırasında beraber eğlenmenizi sağlar. Ayrıca, "beyaz gürültü" olarak değerlendirilen süpürge sesi, sen temizlik yaparken ana kucağında yatan bebeğine huzur verir. Mama sandalyesindeki çocuklar ise, eğlenceli şarkılar eşliğinde dans ederek temizlik yapan annelerini izlemekten büyük bir keyif alır.


6. Ev Düzeninde Değişiklik Yap

Sürekli aynı yerde duran sandalye ve koltukları çekip, altlarını temizlemek zaman zaman sıkıcı olabilir. Öyleyse, eşyalarının yerini değiştirmeyi dene ve evinde esen değişim rüzgarının seni temizlik yapmak için nasıl heveslendirdiğini gör! Tüm işler bittiğinde, yaşam alanının yepyeni bir görünüme kavuşacak olması seni heyecanlandıracak ve bir an önce temizliği bitirip evinin yeni halinin keyfini sürmek için can atacaksın!


7. Temizlemeden Önce Kirletmenin Tadını Çıkar

Temizliği bir fırsat olarak değerlendirmek senin elinde! Evi kirletmek veya dağıtmak istemediğin için yapmaktan vazgeçtiğin tüm eğlenceli aktiviteleri, temizliğe başlamadan önce doya doya yapabilirsin. Büyük bir leğen içine su doldurup, evin istediğin alanında çocuğunun bu leğende özgürce su ile oynamasına izin verebilir; onunla ıslanmanın tadını çıkarabilirsin. Böylece yerleri silerken, bu güzel anın olumlu enerjisiyle kendini daha mutlu hissedebilirsin. Ya da cam silmeye başlamadan önce, kar spreyi ile camın üstüne farklı şekiller çizip, yazılar yazabilir; temizlik öncesinde ruhuna iyi gelecek sanatsal aktiviteler yapmanın mutluluğunu yaşayabilirsin.


Ev temizliğini daha eğlenceli bir hale getirmek için yaratıcılığını kullanarak, sen de birçok farklı yöntem üretebilirsin. Dilersen bu yöntemleri yorumlar kısmında bizimle paylaşabilir; temizliğe dair diğer tüm püf noktalar için bizi takip edebilirsin!