Günlük Temizlik Nasıl Yapılır?

Günlük Temizlik Nasıl Yapılır?

Günlük Temizlik Nasıl Yapılır?

09/04/2019

Eviniz özel alanınız ve bu alanda zaman geçirmeyi sevdiğinizi biliyoruz. Fakat geçirdiğiniz zamanı daha verimli kullanmak, evinizde yapmanız gereken diğer işlerinizi halletmek, hatta kendinize daha çok zaman ayırıp kitap okumak, film izlemek istiyorsunuz. İşte, tam da bu nedenle günlük ev temizliği için ayırdığınız zamanı minimuma indirmeye yardımcı olacak çözüm önerileri arıyor olabilirsiniz. Hiç merak etmeyin; şimdi, hayatınızı kolaylaştıracak günlük temizlik önerilerini sıralamaya başlıyoruz!

Günlük Ev Temizliği Nasıl Olmalı?

Günlük ev temizliği nasıl yapılır, nereden başlanır?” sorusuna cevap vermeden önce günlük temizliğin ne olduğuna bir göz atmak faydalı olabilir. Bayram, bahar gibi belirli dönemlerde yaptığınız köşe bucak temizliklerin yanı sıra haftalık olarak da detaylı bir temizlik yapıyorsunuz. Günlük temizliği ise evinizin gün içerisinde oluşabilecek dağınıklığı toparlamak ve genellikle hafta sonlarında yaptığınız detaylı temizliğin yükünü hafifletip evinizin dağılmasını, kirlenmesini önlemek için yaptığınız temizlik türü olarak açıklayabiliriz.

Bu arada günlük ev temizliğine ek olarak detaylı temizlik için de tüyolara ihtiyacınız varsa aşağıdaki yazılarımızdan yararlanabilirsiniz.

Camları Açın, Evinizin Havasını Temizleyin

Temizlik dendiğinde akıllara hemen elektrikli süpürge, toz bezi gibi ürünlerin geldiğini biliyoruz. Çünkü aslında temizliği somut bir şey olarak düşünüyoruz. Oysa görmediğiniz yerlerin de temizlenmeye ihtiyacı var. Biraz daha açık konuşalım: Evinizin havasının da temizlenmeye ihtiyacı var! Temizliğe başlamadan önce odaların pencerelerini açarak temiz havanın evinize girmesini sağlayabilirsiniz. Bu arada minik bir not: Cereyanda kalmamak için odaların kapısını kapatmayı ihmal etmeyin.

İşe Dağınıklığı Toplamakla Başlayın

Dağınıklık, işinizin yavaşlamasına neden olabilir. Sürekli bir engelle karşılaşmanız sebebiyle temizliğin daha uzun sürmesini istemezsiniz, değil mi? Tabii ki istemezsiniz! O halde öncelikle varsa dağınıklığı toplayarak işe başlamalısınız.

Peki, dağınıklığı nasıl kısa sürede yok edebilirsiniz? Tuhaf gelebilir ama çare, küçük bir çamaşır sepeti! Boş bir çamaşır sepetini elinize alarak olmaması gereken yerde duran eşyanızı içerisine koyabilir ve odalar arasında gezerken sepette olan eşyayı ait olduğu yere koyabilirsiniz. Hızlı ev toplamanın püf noktalarından biri olan çamaşır sepeti yardımıyla temizliğe hazır olan, daha derli toplu bir alana kavuşabilirsiniz.

Öncelikle Az Kullandığınız Alanları Temizleyin

Temizlik sırasında sıklıkla geçtiğiniz antre, temizlik ürünlerinin bulunduğu banyo ya da temizliğe ara verdiğinizde dinlendiğiniz oturma odası… Temizlik yaparken çokça kullandığınız ya da çocuklarınızın bulunduğu alanları en son temizlemek daha sağlıklı olacaktır. Bu nedenle temizliğe öncelikle çalışma odası ya da yatak odası gibi alanlardan başlayabilirsiniz.

  • Çalışma odası temizliğinde kitap, kalem, bilgisayar gibi ürünleri yerlerine koymak günlük temizlik için yeterli olabilir.
  • Yatak odası temizliğinde öncelikle yatağınızı toplamalı, ardından varsa kirli giysilerinizi ayırmalısınız. İhtiyaç varsa şifonyer ve komodin üzerini de temizleyebilirsiniz.
  • Mutfak temizliğinde kirli bulaşıkları makineye dizerek ya da makine temizse bulaşıkları yerlerine yerleştirerek işe başlayabilirsiniz. Tezgah ve ocak üzerini silmeyi es geçmemelisiniz.
  • Oturma odasında kırlentlerin tozunu atmak için çırpıp ardından olması gereken yerlere konumlandırarak alanı düzenlemelisiniz.
  • Banyo temizliğinde lavabo temizliği ve ihtiyaç varsa klozet temizliği için hazırlıklara başlayabilirsiniz. Ayrıca gerekli ise havlu değişimini yapmayı da unutmamalısınız.
  • Evi süpürmeden önce varsa kirlileri çamaşır makinesine atabilirsiniz.